چرا در طبیعت زباله می‌ریزیم

فرض کنیم پس از روزهای سخت کاری و پرتنش، همراه خانواده و دوستانمان در یک روز تعطیل به دل طبیعت سفر می‌کنیم، با پناه بردن به زیبایی‌های طبیعت حس آرامش و شادابی را به خود بازمی‌گردانیم و با احیای طراوت و تازگی روح، با قدرت و انگیزه‌ی دوچندان به زندگی ادامه می‌دهیم. اما در مقابل همه‌ی این‌ حس‌ها و حال خوب وظیفه‌مان برای مراقبت از طبیعت چیست؟

صحنه‌هایی از طبیعت که زیبایی‌شان به خاطر زباله‌ها چندین برابر کاهش یافته، برای همه‌مان آشناست اما شاید خیلی اوقات به سادگی از کنارش گذشتیم و یا حتی به این صحنه‌های زشت اضافه کردیم.

اصلا فرقی نمی‌کند که ما از کدام دسته هستیم، آن‌هایی که آگاهانه بطری نوشیدنی خود را به بیرون می‌اندازند یا عده‌ای که معتقدند مواد غذایی زودتر جذب طبیعت می‌شوند و یا کسانی که همه‌ی این‌ها را می‌بینند و تذکری نمی‌دهند، همه به یک اندازه مقصریم و بی شک اگر چاره‌ای برای حل این مشکل پیدا نشود به زودی همگی با مشکلات بزرگ‌تری در سطح جهانی رو‌به‌رو خواهیم شد.

ما با شناخت آسیب‌های بزرگی که زباله به طبیعت وارد می‌کند، پیدا کردن راه‌حلی برای این مشکل و مسئولیت پذیری، می‌توانیم به وظیفه خود در قبال محافظت از این نعمت بزرگ عمل کنیم.

 

چرا در طبیعت زباله می‌ریزیم؟

مطالعات زیادی در کشورهای مختلف انجام شده تا مشخص شود مردم چه مقدار زباله را کی و کجا رها می‌کنند ولی پژوهشگران روانشناسی اخلاقی و اجتماعی، بیشتر تلاش کرده‌اند تا دریابند چه مواردی باعث می‌شود افراد در طبیعت آشغال بریزند.

به نظر می‌رسد برای خیلی‌ از ما همان‌قدر که زباله بی‌ارزش است، زباله ریختن هم ارزش و اهمیتی ندارد. شاید با خود فکر کنیم که با وجود این‌همه مشکلات دیگر در جامعه، این موضوع که یک بطری نوشیدنی یا پوست میوه کجا رها شود از اهمیت کمتری برخوردار باشد.

پژوهشگران حوزه روانشناسی اخلاقی می‌گویند اگر افراد زباله می‌ریزند به این دلیل نیست که آن را کاری موجه یا درست می‌دانند، بلکه بدین خاطر است که این کار برایشان آسان است. آنها راحتی خود را به منافع جامعه، حفاظت از محیط زیست و مسئولیت اجتماعی ترجیح می‌دهند.

گروه دیگری از ما هم از صدمه‌ای که زباله‌های رها شده به محیط زیست می‌زند آگاه نیستیم و ضررهای آن را مستقیماً مشاهده نمی‌کنیم. برای تغییر این رفتارهای اشتباه لازم است تا با عوارض و پیامدهای ریختن زباله روبه‌رو شویم و محیط زیست خود را مقدس و نیازمند حمایت و حفاظت بدانیم. تنها در این صورت است که می‌توانیم رفتار خود را اصلاح کنیم. 

تئوری دیگری نیز وجود دارد که می‌گوید افراد آشغال می‌ریزند چون تصور می‌کنند جمع‌کردن زباله وظیفه‌ی دیگران است. به عبارتی احساس مسئولیت نمی‌کنند اما این نیز باوری بسیار غلط است.

 

سرنوشت زباله‌های رها شده در طبیعت

ما با بی‌توجهی و باور به این‌که زباله‌ها روزی جذب طبیعت می‌شوند یا افراد دیگری آن‌ها را پاک‌سازی می‌کنند به راحتی در طبیعت رهایشان می‌کنیم، غافل از این‌که برای سالیان دراز مهمان ناخوانده‌ی طبیعت و محیط زیست می‌مانند و تنها درصد کمی جمع‌آوری شده و وارد چرخه‌ی سودمند بازیافت می‌شوند.

«برداشتن یک پلاستیک از طبیعت برای ما فقط یک ثانیه طول می‌کشد ولی برای طبیعت ۴۵۰ سال» جمله‌ای است که به تازگی خیلی ترند شده و به تشویق مردم برای جمع آوری زباله‌ها از طبیعت می‌پردازد. بسیاری از زباله‌هایی که ما به دلیل کم‌توجهی در طبیعت رها می‌کنیم برای سالیان زیادی در طبیعت باقی می‌مانند و آسیب‌های جبران ناپذیری به آن وارد می‌کنند.

شاید هم بارها همه‌ی ما در میان انبوه پیام‌ها در فضای مجازی این جمله که «هنوز نخستین پلاستیک تولید شده جذب طبیعت نشده است» روبرو شده باشیم اما باز هم بطری‌های پلاستیکی آب، قوطی‌های آلومینیومی نوشیدنی‌ها، ظروف یکبار مصرف، کیسه‌های پلاستیکی و نظایر آن را در دل طبیعت به یادگار گذاشته‌ایم غافل از اینکه آینده زندگی بشر را تیره‌تر می‌کنیم.

خیلی افراد با این باور که پسماندهای غذایی جذب طبیعت می‌شوند به جمع آوری آنها اهمیتی نمی‌دهند. اما زباله هایی که گردشگران در طبیعت رها می کنند، چه تجدیدپذیر و چه تجدیدناپذیر، موجب زشتی چهره مناظر بکر می شوند و در طولانی مدت باعث آسیب به چرخه‌های طبیعی می‌شود.

در واقع ما با رعایت این مسئله و زباله نریختن باعث سرعت بخشیدن به چرخه‌ی بازیافت می‌شویم و کیفیت زندگی خود را بالا می‌بریم.

 رزرو آنلاین کلبه؛ویلا و اقامتگاه های بوم گردی در سراسر ایران 

آسیب‌های زباله به طبیعت و حیوانات

گردشگران نه تنها با رهاسازی زباله‌های پلاستیکی در طبیعت، به محیط زیست آسیب می‌زنند بلکه انباشت پسماندهای ناشی از مصرف مواد غذایی نیز معضلی جدی است؛ مشکلی که حل آن فقط به چاره اندیشی مدیران و جوامع محلی باز نمی‌گردد و مردم و گردشگران نیز باید در رفع آن دخیل باشند.

زباله‌ها در طبیعت می‌توانند روند رشد گیاهان را تحت تاثیر قرار دهند و سلامت گیاهان و خاک‌ و آب‌ را به خطر بیندازند که این اتفاق تاثیر مستقیمی بر زندگی جانداران می‌گذارد.

ریختن زباله باعث آسیب به زندگی جانداران و نابود شدنشان می‌شویم. تصاویر بسیاری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که در آن زباله‌های انسانی مخصوصاً پلاستیکی باعث شده تا در گلو یا منقار پرندگان یا حیوانات گیر کند و آنها را با سختی و مشکل مواجه کند و یا منجر به مرگ آنها شود. بنابراین ریختن زباله در طبیعت نه تنها سلامت انسان‌ها و گیاهان را به خطر می‌اندازد بلکه حیوانات را نیز مورد آزار و اذیت قرار می دهد.

راه حل‌های کارآمد

ما موظفیم برای سالم نگه داشتن محیط اطرافمان و ساختن محیطی بهتر برای نسل‌های آینده و فرزندانمان، از یک سری قوانین در رابطه با طبیعت پیروی کنیم.

زباله‌های سبکی مانند روزنامه‌ها، قوطی‌ها و کاغذها به راحتی توسط باد جابه‌جا می‌شوند، بنابراین باید علاوه بر دور ریختن آن‌ها، اطمینان حاصل کنیم که دوباره با وزش باد پراکنده نمی‌شوند.  

همچنین می‌توانیم عضو گروه‌ها و کمپین‌هایی شویم که برای پاک کردن شهر یا طبیعت از زباله‌ها، دور هم جمع می‌شوند. چنین فعالیتی علاوه بر بالا بردن روحیه، کمک زیادی به پاکیزه شدن محیط زیست می‌کند. 

نگه داشتن یک کیسه مخصوص زباله در ماشین یا هنگام رفتن به طبیعت، از بهترین راه‌های آسیب نزدن به محیط اطراف است. ما با این روش علاوه بر جمع‌آوری زباله‌های خودمان، می‌توانیم زباله‌های اطراف را نیز برداریم و چون معمولا در طبیعت بکر سطل زباله موجود نیست، آن‌ها را به شهر منتقل کرده و در سطل زباله بریزیم. 

 

زباله ریختن در طبیعت موجب مشکلات زیادی از جمله تخریب محیط زیست و کاهش کیفیت و سلامت زندگی می‌شود. اگر همه‌ی ما دست به دست هم دهیم و با رعایت نکات کوچک اما موثر، قدردان طبیعت باشیم، حتما زندگی بهتری برای خودمان و نسل‌های بعدی‌ می‌سازیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *