قلعه ای در جوار یوز آسیایی

7,752

راهنمای دهگردی در دهکده ی تاریخیِ قلعه بالا در استان سمنان

اگه با چمدون و وسیله ی نقلیه شخصی سفر می کنین وقتشه چمدوناتون و ببندین، خودروتونم ببرید معاینه فنی، اگر هم مثل ما با کوله سفر می کنین کوله تون و ببندین تا با هم به یه جای باحال سفر کنیم. جایی که خیلی ها بهش میگن آفریقای ایران. خیلی ها هم هنوز اسمش و نشنیدن، با هم قراره بریم به پارک ملی توران، به دیدن حیات وحش کم نظیرش و مقداری هم از وقتمون و به دهگردی در کوچه پس کوچه های قلعه بالا بگذرونیم. اگه مبدا سفر رو تهران در نظر بگیریم اول باید بریم شاهرود. حدود ۵ ساعت از تهران تا شاهرود راه داریم. پس صبور باشید و خودتون رو به دست جاده بسپارید. از شاهرود ۱۲۰ کیلومتر به سمت مشهد حرکت می کنیم. میامی، بیارجمند و سپس روستای قلعه بالا. وقتی به نزدیکی روستا برسیم یه قلعه با رنگ دل انگیز کاه گل از دور خودنمایی می کنه. اولش شاید مثل ما فکر کنین یه روستای پلکانی یا ماسوله ی کویر رو دارید می بینید اما وقتی بهش نزدیک بشید می بینید که اشتباه کردید. قلعه بالا یه روستایی با بافت تاریخی و مرمت شده هست که کوچه های سنگ فرشش و عطرِ کاهگلش شما رو مدهوش می کنه. همچنین در فصل بهار باغ های سرسبزش و رودخونه هایی که با صدای شرشرش می تونی مست بشی پر از جاذبه و صفا و آرامشه.

تاریخ روستا

تاریخ این روستا با روستای بیارجمند گره خورده و اولین بار در کتابی به نگارش مقدسی در قرن چهارم از اون یاد شده . در این کتاب  نوشته شده: این شهر دارای دژ، بارو و پر از مزارع و تاکستان بوده است. علاوه بر این مردم روستا خود به پرورش دام می پرداختند و از محصولات خود مانند روغن، لبنیات و گوشت دام ها استفاده می کردند. این روستاها در کنار کویر بنا شده اند و مانند اکثر روستاهای کویری ایران برای آب رسانی از قنات استفاده می کردند. طبق گفته ها عده ای از فرقه اسماعیلیه تحت امر حسن صباح به این منطقه گریختند و برای حفظ جان و ترس از دشمنانشان در غاری در حوالی ارتفاعات جنوب این روستا پناه گرفتند. بعدها محل سکونتشان معروف به غار ملاحدین شد، که مردم محلی آن را غار ملحدو می نامیدند. امروز نیز آثاری از آن برجای مانده است.

 

چند سالیه که به همت مردم روستا و همچنین ارگان های دولتی روستای قلعه بالا یه روستای هدف گردشگری شده و اتفاقات خوبی از این حیث توی روستا رقم خورده، مردم و جامعه محلی آموزش دیدن، اقامتگاه های بومگردی گسترش پیدا کردن و خدمات تمیز و مرتبی به گردشگرها ارائه میدن، صنایع دستی احیا شده و جامعه با روی باز از مهمانان پذیرایی می کنن.

یکی از دلایل جذاب بودن این روستا در کنار زیبایی ها و جلوه های بصری ش قرار گرفتن در کنار مهمترین زیست کره جهان یعنی پارک ملی توران هست. عجله نکنید در ادامه مفصل در مورد این زیست کره توضیح میدیم. فعلاً می خوایم چند تا از بهترین اقامتگاه های قلعه بالا رو بهتون معرفی کنیم تا قبل از رفتن به پارک ملی استراحت کنین، چای آویشن نوش جان کنین و دیگی های معروف این روستا رو میل کنید.

 

اقامتگاه ارگ قلعه بالا

یکی از زیباترین و استانداردترین اقامتگاه های این روستا به حساب میاد. این اقامتگاه در وسط روستا و در کنار صخره ای بزرگ واقع شده که دارای ۴ اتاق هست. خدمات غذاشونم همیشه به راه و با کیفیته. اگه تو فصل پائیز و زمستان سفر می کنین باید بهتون بگم کرسی های فوق العاده ای تو اتاقاشون دارن.برای مشاهده اطلاعات بیشتر اقامتگاه ارگ قلعه بالا از این لینک کمک بگیرید.

اقامتگاه سرای امید

یه اقامتگاه زیبا در گوشه ترین نقطه ی روستا. وقتی تو این اقامتگاه هستید احتمال اینکه صبح زود روی کوه روبرو گله ای کل و بز و میش ببینید زیاده. گاهی اوقات اونا به روستا نزدیک میشن و خیلی هیجان انگیزه وقتی روبروتون می بینیدشون. برای مشاهده اطلاعات بیشتر اقامتگاه سرای امید  از این لینک کمک بگیرید.

اقامتگاه بی بی زهرا

اقامتگاه بی بی زهرا هم در وسط روستا قرار داره، تجربه ی زندگی در کنار بی بی زهرا  و خانواده ش خیلی جذابه. یه خانم مهربان با دستپختی بی نظیر(قورمه سبزی هاش با روح و روان آدم بازی می کنه) یه اتاق پر از صنایع دستی و پرده های سوزن دوزی شده  و رنگارنگ . یه کرسی گرم و یه دل سیر عشق و محبت و صفا از جذابیت های این اقامتگاهه. برای مشاهده اطلاعات بیشتر اقامتگاه بی بی زهرا  از این لینک کمک بگیرید.

به وقت دهگردی در قلعه بالا

خب بعد از اینکه اقامتگاه تون رو انتخاب کردید وقتشه یه سر به روستا بزنیم. از کوچه پس کوچه ها که شروع کنیم کلی لوکیشن خوشگل واسه نشستن و عکس گرفتن داریم. البته ما بهتون توصیه می کنیم بیشتر از اینکه عکس بندازین با دوربین دلتون و چشمتون صحنه های زیبا رو جذب کنین . یه حمام قدیمی داره روستا که میتونین در وهله ی اول به اون سر بزنین . یه چنار قدیمی هم کنارش هست که خیلی تنومند و زیباست. تو روستا که قدم می زنید چند تا مغازه می بینین که پره از صنایع دستی رنگارنگ و خوشگل . سعی کنین ازشون خرید کنین، هم اجناس مصرفی و قابل استفاده دارن که شامل دستنبد و کلاه و جلیقه و این چیزاست که همش کار دست خودشونه و هم محصولات ارگانیک محلی مثل ترشیجات و آویشن و …

یه نکته دیگه که خیلی اهمیت داره اینه که وقتی توی روستا مشغول دهگردی هستید سعی کنید با مردم روستا ارتباط برقرار کنید، احتمالاً اکثر پیرمرد پیرزن های روستا جلوی درب خونه هاشون روی یه سنگ نشسته باشن، سعی کنید کنارشون بشینین و ازشون در مورد تاریخ روستا و همچنین داستان و روایت های جذابشون بپرسید و پای حرف هاشون بشینین. خیلی تجربه ی جذابیه.

 

به وقتِ توران

خب بریم سروقت آفریقای ایران، پارک ملی خارتوران. از روستای قلعه بالا به سمت دلبر باید حرکت کنید. از روستا تا دلبر حدود ۲۰ دقیقه راهه که از دو جاده میشه رفت، یه جاده خاکی که از خود روستا میره و یه جاده آسفالته که باید از قلعه بالا برید روستای خانخودی و سر دوراهی به سمت راست برید. دلبر دروازه ورود به پارک تورانه. جایی که محیط بانها اونجا پاسگاه دارن.

پارک ملی خارتوران در سال ۱۳۵۱ خورشیدی به عنوان منطقه حفاظت شده تحت مدیریت سازمان محیط زیست دراومد و در سال ۱۳۵۵ قسمتی از اون به عنوان پناهگاه حیات وحش انتخاب شد. در همون سال  این منطقه از طرف یونسکو عنوان ذخیرگاه زیست‌کره رو دریافت کرد. همچنین، در سال ۱۳۸۱ خورشیدی قسمت‌های مرکزی این مجموعه به پارک ملی ارتقا پیدا کرد. در منطقه توران ۴۱ گونه پستاندار، ۱۶۷ گونه پرنده، ۴۲ گونه خزنده و ۲ گونه دوزیست زندگی می‌کنن که شاخص‌ترین اونا یوزپلنگ آسیایی و گورخر ایرانی هستن. از سایر پستانداران این منطقه هم  گرگ، شغال، روباه معمولی، كفتار، كاراكال، پلنگ، گربه وحشی يا دشتی، جبير، آهو، پازن، (زير گونه ايرانی) و قوچ وحشی هست. هوبره، زاغ بور، بحری، دليجه، كبك، تيهو، بلدرچين، عقاب دشتی، چاخ لق، كبوتر چاهی، ياكريم، شاه بوف، سبزه قبا هندی، دم جنبانك ابلق، سنگ چشم دم سرخ و گنجشك معمولی از جمله پرندگان اين منطقه هستن. در میان همه این پرنده ها، زاغ بور تنها پرنده بومی انحصاری ایرانه که در کنار بوته‌های قیچ زندگی می‌کنه. خارتوران بهترین زیستگاه برای این پرنده به حساب میاد.

انواع گوناگونی از رده خزندگان هم در اين منطقه به چشم می‌خوره كه شامل راسته لاک‌پشت‌ها و نيز خانواده آگاماها، سمندرها و اسكينک‌ها هست. از ديگر خانواده خزندگان مي‌شه به بزمجه‌ها اشاره كرد. همچنين، از خزندگان شاخص خارتوران هم به جز انواع سوسمار و آگاما می‌توان به بزمجه بیابانی و لاک‌پشت مهمیزدار و از راسته مارها به کفچه مار، افعی شاخ‌دار، مار زنگی و انواع مارهای جعفری اشاره کرد.

راستی فراموش نشه برای دیدن پارک ملی توران باید حتماً یه لیدر محلی همراهت باشه. اونا منطقه رو مثل کف دستشون بلدن. بهترین زمان هم واسه دیدن حیات وحش توران صبح زود هست. بین ساعت های ۶ تا ۹ صبح. البته که وقتی روستا میرید باید سحر خیر باشید.

ناگفته نمونه در ورودی پارک ملی توران یه اقامتگاه خیلی باحال قرار داره که جا داره اینجا به معرفیش بپردازیم.

اقامتگاه قلعه امیرخان

این اقامتگاه در نزدیکی محیط بانی دلبر قرار گرفته. یه قلعه قدیمی که محل اقامت امیرخان، شکارچی معروف بوده. امیرخان یه روزی تفنگش رو زمین میزاره و به حفاظت از حیات وحش توران می پردازه. پاسگاه دلبر رو هم امیرخان ساخته. اقامت در این اقامتگاه واقعاً تجربه ی بی نظیری خواهد بود . برای مشاهده اطلاعات بیشتر اقامتگاه قلعه امیرخان از این لینک کمک بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری

تیم پشتیبانی و محتوای دهگردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *