سوغات، همسفرِ برگشتِ سفر

9,269

همه ی ما وقتی مسافرت میرویم دلمان میخواهد هدیه ای هرچند کوچک به رسم یادبود برای دوستانمان بیاوریم البته که این کاری بسیار پسندیده است حتی ممکن است دلتان بخواهد برای خود و اعضای خانواده از شهری که به آن سفر کردید چیزی به رسم یادگاری بیاورید.

سوغات همیشه جزو جدانشدنی سفر بوده و خواهد بود و تاثیر آن بر سفر و ثبت خاطرات آنچنان زیاد است که سالهای سال با دیدن آن سوغات خاطرات خوش سفر زنده می شود.

حال با این تفاسیر ما امروز می خواهیم سراغ این موضوع برویم که در سفرهایمان چه سوغاتی هایی و با چه حساسیت هایی تهیه کنیم و سپس سراغ چند مورد از محبوب ترین سوغاتی های گیلان برویم.

خرید صنایع دستی و سوغات یکی از بهترین بخش های سفر است و می تواند به رونق اقتصادی مقصد و معیشت جامعه میزبان هم کمک کند اما بعضی وقتها برای تولید این سوغاتی ها صدمات جبران ناپذیری به طبیعت و محیط زیست مقصد وارد می شود. جامعه محلی گاهی ناآگاهانه و تنها در جستجوی سود مالی بیشتر، اقدام به تخریب اکوسیستم های مقصد نموده و با کشتن حیوانات و از بین بردن برخی گیاهان، اشیائی را تحت عنوان سوغات به گردشگران ارائه می کند؛ و خرید این سوغاتی ها توسط گردشگران، آن ها را ترغیب می سازد تا  کالاهای بیشتر و بیشتری را تولید کنند.

حالا وظیفه ما به عنوان یک گردشگر مسئول و پایدار در بازدید از مقصد و مواجهه با این سوغاتی ها چیست؟ و چطور می توانیم یک سوغاتی پایدار بخریم؟

قبل از هر چیز باید مطمئن شویم کالایی که خریداری می کنیم در همان مقصد تولید می شود و سودِ حاصل از آن، جامعه میزبان را منتفع می سازد؛ خرید از هنرمندان بومی و فروشگاه های محلی تا میزان بسیار بالایی به توسعه اقتصاد محلیِ جامعه مقصد کمک می کند. با خرید از هنرمندان بومی به آنها انگیزه کار و فعالیت می دهیم و هویتِ بومی آنها را تقویت می کنیم.

 

سوغاتی های معروف گیلان

وقتی اسم گیلان به میان می آید خواه ناخواه خوراکی های خوشمزه با عطر و بوهای خاص و یا لباسهای رنگارنگ در خاطرمان تداعی می شود. گیلان سرشار است از سوغاتی های خوراکی با طعم و عطرهای لذتبخش و هم صنایع دستی زیبا و ماندگار که هم کارایی دارد و هم زیبایی. پس در اینجا به معرفی چند مورد از خوراکی و چند مورد از صنایع دستی های گیلان می پردازیم.

 

رشته‌ خشکار

این شیرینی سنتی گیلانی، که تهیه‌ی آن برای افطار در ماه مبارک رمضان مرسوم است، سابقه‌ی زیادی دارد و در برخی مناطق، رشته‌ریزی (اصطلاح محلی برای پخت این شیرینی) شغل خانوادگی است. مواد اصلی تشکیل‌دهنده‌ی این شیرینی، شیر، آرد برنج، مغز گردو، هل، دارچین و شکر است. برای تهیه‌ی رشته‌های این شیرینی، ابزار مخصوصی وجود دارد که به شانه‌ی رشته‌ریزی معروف است. شانه‌ی رشته‌ریزی، قیفی از جنس برنج است که ۶ لوله‌ی باریک و منظم دارد. برای سرخ کردن رشته‌ها نیز از سینی مسی استفاده می‌شود و هرچه خلوص بالاتری داشته باشد، در کیفیت شیرینی هم مؤثر است. پخت رشته‌ خشکار چندین مرحله دارد؛ آماده کردن رشته‌ها، قرار دادن خشکار (محتویات داخلی شامل هل و گردوی خرد شده) لای رشته‌ها، سرخ کردن و قرار دادن در شربت تهیه شده از آب و شکر به همراه دارچین.

این شیرینی چرب و بسیار شیرین که معمولا در کنار چای مصرف می‌شود، در محل‌های عرضه به دو صورت، قابل خریداری است؛ داغ و آماده‌ی مصرف و به شکل خام یعنی رشته‌هایی که درونشان را پر کرده‌اند. اگر رشته‌ خشکار را خام خریداری کنید، باید مراحل سرخ کردن و شربت دادن را در منزل انجام دهید.

 

نان تمیجان

نان تمیجان از نان های سنتی گیلان که است خاستگاهش روستای تاریخی تمیجان در رودسر است و به همین خاطر به نان تمیجان معروف است. خمیر این نان از آرد برنج است که آماده کردن و پخت آن روش خاصی دارد. نان تمیجان بیضی شکل و باریک است و روی تابه ای که به آن ساج می گویند پخته می شود. پخت این نان در مناطق روستایی گیلان در روزهای عید و برای پذیرایی از مهمانان رواج دارد که معمولاً به همراه حلو شکری یا خرما مصرف می شود.

 

 

پنیر سیاه‌مزگی

پنیر سیاه مزگی یکی از محصولات لبنی مورد علاقه مردم گیلانی است که جزو سوغاتی های گیلان هم محسوب می شود. مردم سیاه مزگی این پنیر زرد و پرچرب را از شیر تازه دوشیده شده گوسفند که هنوز گرم است و خامه آن را نگرفته اند درست می کنند. نکته مهم در فرآوری این پنیر است که آن را در پوست گوسفند عمل می آورند و یک روش سنتی در منطقه می باشد. این پنیر معمولاً در شش ماهه دوم سال تولید می شود. پس اگر در شش ماهه دوم سال به شفت و روستای سیاه مزگی سفر کردید این سوغات می تواند بعنوان گزینه ی اصلی در لیست خرید شما باشد.

 

برای رزرو اقامت در سیاه مزگی اینجا کلیک کنید.

کلوچه فومنی

کلوچه سنتی فومن محصول کار زنان این منطقه بوده است که در گذشته به صورت خانگی پخت می‌شده است. این محصول همواره از چندین سال پیش به شکل سنتی در کوره‌های آجری پخت می‌شد و با گذشت زمان، تنها مراکز تهیه و عرضه محصول بیشتر شده است.

این شیرینی طرفداران و علاقه‌مندان خاص خود را دارد و در کنار سایر جاذبه‌های شهرفومن نقش موثری در جذب گردشگران و مسافران دارد. هر گردشگر و مسافری که از شهرستان فومن گذر می‌کند، این کلوچه را به عنوان سوغات به شهر خود می‌برد.

این کلوچه از تغییر قند کلوچه و نان قندی قدیم ایجاد شده و محتویاتش آرد، تخم مرغ، شکر، روغن حیوانی، دارچین، وانیل، جوز و مغز هل هستند. روی آن با وسیله‌ای شبیه مهر نقش انداخته شده، درون کوره پخته می‌شود.

 

حصیربافی

حصیربافی جزو لاینفک زندگی اصیل گیلانی است که در حال حاضر بعنوان جذاب ترین سوغاتی های گیلان محسوب می شود. در حال حاضر در اکثر مناطق روستایی گیلان حصیربافی رواج دارد اما خاستگاه حصیربافی در گیلان روستای فشتکه است که به عنوان روستای ملی حصیر نام گذاری شده است. الیافی که برای بافت حصیر در گیلان استفاده می شود از ساقه ی برنج، ساقه نی و گیاهان خودرویی است که در کنار مرداب ها و مناطق مرطوب رشد می شود.  در سال‌های اخیر، صنایع دستی زیرمجموعه‌ی حصیربافی مانند مرواربافی و بامبوبافی نیز در استان گیلان رونق گرفته است.

 

برای رزرو اقامت در گیلان اینجا کلیک کنید

رشتی‌دوزی

رشتی دوزی یکی از رودوزی های سنتی ایران که به نوعی قلاب دوزی در رشت شناخته می شود. رشتی دوزی روشی برای تزئین پارچه ها با نخ های ابریشمی است. قدمت آن در گیلان به درستی مشخصی نیست ولی با توجه به اسناد و مدارک تاریخی هم زمان با رونق بافت پارچه های ابریشمی در طبرستان و گیلان رشتی دوزی نیز رواج داشته است. مسافران در سفر به استان گیلان می‌توانند علاوه بر پرده، زیرانداز، سجاده، لباس و کلاه، رومیزی و روتختی تزیین‌شده با رشتی‌دوزی، پاپوش‌های زنانه‌ای را که رویه‌ی آنها به این روش تزیین شده، خریداری کنند

 

نمدمالی

نمدمالی روش تولید نمد است و نمد، زیراندازی سنتی است که با پشم تولید می‌شود. نمدمالی، قدیمی‌ترین روش تولید زیرانداز و از دشوارترین صنایع دستی است. از آن‌جایی که نمد، زیرانداز مناسبی برای مناطق مرطوب و بارانی است، تهیه‌ی نمد از پشم بهاره‌ی گوسفند، در مناطق روستایی اطراف دریای خزر، سابقه‌ی زیادی دارد. در نمدمالی، عمل بافتن انجام نمی‌شود و با ایجاد فشار، رطوبت و حرارت در محیط قلیایی، شرایط در هم تنیده ‌شدن الیاف پشمی را مهیا می‌کند. نمد، غیر از زیرانداز استفاده‌های دیگری نیز داشته و دارد. در گذشته، کلاه و لباس نمدی رواج داشته است و امروزه کاربرد تزیینی نیز دارد.

 

برای رزرو اقامت در گیلان اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری

تیم پشتیبانی و محتوای دهگردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *