سفر به عجایب خانه ی گلستان

راهنمای سفر به ترکمن صحرا – بهشتی در صحراهای گلستان

خب چشماتون و ببندین و تصور کنین که در جاده ای که اطرافش مثل بکگراند ویندوز اکس پی هست در حرکتین . تا چشم کار میکنه دشت های سرسبز با آسمون آبی و ابرهای پنبه ای . بعد میرسید به جایی که تپه ماهورها با لکه های سبز چمن و خط های راه راه ناشی از راه رفتن گوسفندان جلوتون خودنمایی میکنه . همینطور که دارید از پیچ و واپیچ جاده لذت میبرید شگفت زده خواهید شد چون رسیدین به یه نقطه ای که زیرپاتون هزاران هزار دره تا انتهای هرچی که هست وجود داره . دره هایی با هزاران هزار خاطره از مردان و زنان رنگارنگ ترکمن. تصور کنید شما به دنیای ناشناخته ای پا گذاشته اید که هر چی جلوترمیرین زیبایی هاش و ماجراهاش بیشتر و بیشتر میشه.

ترکمن صحرا همیشه پر بوده از فرصت های شگفت انگیز ماجراجویی . ماجراجویی در میان قومی خاص با فرهنگ و اصالتی رنگارنگ و شیرین. بهترین فصل برای دیدن ترکمن صحرا ابتدای فروردین تا ابتدای خرداد ماه هست .چون بعد از این تاریخ هوا خیلی گرم میشه و کم کم دشت ترکمن رو به زردی میره و از جذابیت های طبیعیش کم میشه . اما در فصل های دیگه جذابیت های زیادی وجود داره که شما رو به این نقطه ی خاص دعوت کنه . روزگاری دور در دوره ی ساسانیان سومین دیوار طولانی جهان که به نام مار سرخ یا دیوار گرگان مشهور هست از اینجا عبور می کرده . دیواری با ۲۰۰ کیلومتر طول که از هجوم قوم یون ها جلوگیری می کرده . این دیوار در نوع خودش زیباترین و یکی از مهندسی شده ترین سازه ای بوده که اون دوران ایران عزیزمون به خودش دیده بوده . البته حالا از این دیوار بقایای کوچیکی مونده که در بخش های از ترکمن صحرا هنوز آثارش هست . در مورد این دیوار در پست های بعدی مفصل حرف می زنیم .

 

یکی دیگه از جاذبه های خاصی که در منطقه ترکمن صحرا وجود داره گورستان سنگی خالدنبی هست. برای رسیدن به این گورستان باید به روستای گچی سو که در ۵۸ کیلومتر کلاله قرار داره بریم. از روستا ۶ کیلومتر جاده خاکی داریم که با هر وسیله نقلیه ای میشه رفت و به محدوده ی زیارتی خالدنبی میرسیم و از بقعه خالدنبی حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی میکنیم تا به گورستان برسیم . حالا این گورستان چیه و چرا اهمیت داره ؟ این گورستان بخش نانوشته و مرموزی از تاریخ این سرزمینه که هنوز هم دلیلی برای وجودش نیست. سنگواره هایی که از دوبخش تشکیل شدن . بخشی استوانه های بلند و ایستاده و بخش دیگر صلیب های پهن. خب در باور عموم این سنگواره ها شبیه آلت مرد و زن هستن . اونایی که شبیه آلت مرد هستند قبر مردها رو نشون میدن و اونایی که شبیه آلت زن هستند قبر خانم ها. اما هنوز سندی گواه بر این موضوع وجود نداره و این یک گمانه زنی هست. بعضی ها هم باور دارن این سنگواره ها نشان مردان جنگجوی ترکمن هستند . مردانی ایستاده با کلاه خود و شال بسته بر کمر که سنگواره هایی که حلقه های بیشتری دارند بزرگان قبیله هستند. بعضی ها باور دارن اینها تندیس هایی برای بارور کردن زمین هستند . مردمان آن زمان باور داشتند با کاشتن تندیس هایی به شکل آلت زمین های کشاورزیشون بارور میشه. ولی خب هیچ سند و مدرکی دال بر این موارد هم هنوز پیدا نشده و هنوز هم گورستان خالدنبی جزو مرموز ترین و ناشناخته ترین جاذبه های ایران هست. ولی به هر حال جایی که این گورستان واقع شده از نظر تاریخی و طبیعی نقطه ی مهمی هست.

 

 

 

خالدنبی

خب اصلاً چرا اسم اینجا رو خالدنبی گذاشتن ؟ خالدنبی پیامبری بوده که در دوره قبل از اسلام و بعد از مسیحیت ظهور کرده و هنوز نمی دونیم

برای چه قومی بوده اما چیزی که مشخصه تنها قومی که اونجا زندگی می کرده و هنوز هم زندگی میکنه قوم ترکمن بوده. ضمن اینکه

ترکمن ها ارادت ویژه ای بهش دارن و روزهای تعطیل زیارتگاه خالدنبی مامنی برای آرامش گرفتنشونه. سه بقعه در محدوده سایت باستانی خالدنبی وجود داره که یکیش بقعه خالدنبی، یکی دیگه که روی تپه ای که دنج ترین نقطه ی کوهستانه برای چوپان آتاست که چوپان خالدنبی بوده و دیگری بقعه عالم بابا که پدرخانم خالدنبی بوده و این سه زیارتگاه قوم ترکمن هست و در روزهای تعطیل ترکمن ها با لباس های رنگارنگشون اینجا رو خوشگل می کنن.

 

 

چکدرمه

در ترکمن صحرا چند تا اتفاق دیگه هم میفته که شما با فرهنگ و غذاهای محلی ترکمن ها میتونید آشنا بشید که خودش یه جاذبه ی خاص و بکره . حتماً باید اسم چکدرمه رو شنیده باشید . غذایی که با گوشت و پلو درست میشه . انقدر این غذا لذیذه که انگشتهاتم باهاش میخوری . یه غذای ساده . هیچی نداره . برنج

و گوشت اما نوع پخت این غذا مهمه که در پست های بعدی در قسمت شکمگردی دستور پختش و بهتون میدیم. ترکمن ها چکدرمه رو با ماست گوسفندی و دوغ شتر میخورن . چه شود. مطمئناً هم خواب بعد از خوردن چکدرمه خیلی میچسبه.

موسیقی ترکمن با نواهای حزن انگیز و اشعاری از مختومقلی فراغی که همش در مدح و ستایش دنیا و نصیحت های زیبا سروده شده یکی دیگه از جاذبه های خاص ترکمن صحراست. همه ی اینها رو شما می تونید تو اقامتگاه هایی که روستای گچی سو قرار داره ببینید و تجربه کنید. برای دیدن اقامتگاه های ترکمن صحرا در سایت دهگردی از این لینک کمک بگیرید

راستی ترکمن صحرا یه جاذبه ی دیگه هم داره که شاید کمتر کسی اسمش و شنیده باشه. مزرعه پرورش اسب لوئیز فیروز .

حقیقتاً وقتی ترکمن صحرا می رید و اسب ترکمن نبینید یعنی نیمی از جاذبه هاش و ندیدین. خانم لوئیز فیروز که الان عمرش و داده به شما روزگاری دور از ویرجینیای آمریکا به عشق اسب ترکمن میاد ایران و در روستایی در کلاله یه مزرعه پرورش اسب تاسیس میکنه و به احیای اسبچه خزر و پرورش اسب ترکمن روزگارش و سپری میکنه . یک باغ سرسبز در دل صحرا که هر چی از عمران و آبادانیش بگیم کم گفتیم . ما چند باری بهشون سرزدیم و از نزدیک این مزرعه رو که الان چیزی جز غم و غصه ازش باقی نمونده دیدیم . الان یه مزرعه متروکه که با کمتر از ۲۰ اسب ترکمن داره کار میکنه. مزار خانم لوئیز فیروز وکلبه ای که توش زندگی میکرده که در این مزرعه هنوز هست . اما دیدن این مزرعه برای کسانی که عاشق اسب هستند خالی از لطف نیست . خاطرات زیادی رو میشه تو این مزرعه حس کرد و ازش لذت برد.

 

admin

تیم پشتیبانی و محتوای دهگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *