راهنمای سفر به بندرانزلی و تجربه ی لوتکا سواری

اگر تابحال اسم لوتکا به گوشتون نخورده و یا خورده و نمی دونید معنی ش چیه باید خدمتتون عرض کنم که لوتکا یک واژه روسی است که به قایق های چوبی پارویی دوسر تیز اطلاق می شود. در واقع لوتکا، قایق کوچک ماهیگیری و نوعی قایق خاص است که در مرداب یا رودخانه ها برای صید ماهیان یا شکار پرندگان استفاده می شود.

لوتکا یک قایق قدیمی است . ته این قایق به شکل V است و برقراری تعادل آن نیاز به مهارت بسیار دارد . البته امروزه قایقهای چوبی یا فایبر گلاس زیبا که قابلیت نصب موتور را نیز دارند وارد بازار شده که کار را بسیار راحت کرده است ولی هیچ چیز لذت لوتکا سواری و پارو زدن را ندارد .

ریشه لوتکا و معنی نام آن

درفرهنگ معین واژه لوتکا به صورت Lotkā ضبط شده و به معنی قایق، کرجی، زورق و بلم ذکر شده است.(معین، ج۳۵۶۵:۳) . این واژه ریشه روسی دارد.اصل واژه در فرهنگ نوزاد و مرعشی، یک واژه روسی ذکر شده است. به بدنه قایق هم اصطلاحا «لوتکا بره» گفته می شود.

حالا که متوجه شدیم لوتکا یعنی چی و چه کاربردی داره جا داره اشاره کنیم که  این پست بلاگ دهگردی حول محور خاص ترین اقامتگاه بومگردی گیلان یعنی اقامتگاه لوتکا که بدلیل نزدیکی اون به مرداب انزلی و به خاطر احیای فرهنگ بومی منطقه به این نام نامگذاری شده هست. اقامتگاه لوتکا در روستای سرخشکی بندرانزلی واقع شده و در ادامه به معرفی جاذبه های اطراف اون می پردازیم. علی الحساب شما می تونید اطلاعات و مشخصات این اقامتگاه رو از طریق این لینک مشاهده کنید و برای رزرو در همانجا اقدام کنید.

در گذشته شغل اکثریت مردم بندر انزلی صیادی ماهی‌ بوده. الان هم خیلی از مردم این شهر و روستاها و شهرهای اطراف‌، صیاد آزادن یا عضو یکی از پره‌های صیادیِ تحت نظارت شیلات هستن. دیدار از پره‌های صیادان یکی از جذابیت‌های گردشگری انزلیه. اگه از جاده انزلی کیاشهر یا سواحل اطراف انزلی رد می‌شید در فصل زمستون صیادان رو می‌بینید که کنار ساحل دارن تور جمع می‌کنن یا تور می ندازن. بسیار خوش برخورد هستن و می‌تونید باهاشون همسفر بشید و از نزدیک کارشون رو ببینید.

جاذبه های طبیعی، تاریخی و اجتماعی متنوعی حول مجموعه بومگردی لوتکا هست. تو روستای سرخشکی و روستاهای اطراف، کسب‌وکارهای بومی رو می‌بنید که تو فصل زمستون به خصوص حصیربافی و پخت نان یکی از جاذبه های این اطرافه.

جنگل فتاتو در فاصله ۱۵ کیلومتری لوتکا، از معدود لکه‌های باقیمونده جنگل‌های هیرکانی خزری در جلگه مرکزی گیلان یکی از جاذبه های این اطرافه. پنجشنبه بازار خشکبیجار  ۱۵ دقیقه، و یکشنبه بازار خمام هم ۲۱ دقیقه با مجموعه لوتکا فاصله داره که هر کدومشون سبزیجات و محصولات محلی رو هم به فروش می رسونن. مرکز خرید کاسپین هم ۱۰ دقیقه با لوتکا فاصله داره که علاوه بر مراکز خرید، ساحل بسیار زیبا، آکواریوم بزرگ و باغ پرندگان داره که دیدنی هستن. بستنی‌ها و کبابی‌های خمام هم معروفه و از شهرهای اطراف به خصوص آخرای پنجشنبه شب، هجوم مردم رشت رو به خمام می‌بینید که میان تا کباب یا بستنی بخورن.

دو شهر مهمی که تو اطراف لوتکاست و جاهای بسیار دیدنی به لحاظ فرهنگی و طبیعتگردی داره، بندر کیاشهر و بندرانزلیه.

بندر انزلی که ۴۰ دقیقه با لوتکا فاصله داره و به دروازه اروپا هم معروفه، مهمترین بندر ساحل دریای کاسپین تو مرزهای ایرانه. از گذشته عنوان پرباران‌ترین شهر ایران رو داشته و آب و هوای مرطوب ساحلی داره. جمعیت انزلی از گروه‌های قومی مختلف از جمله گیلکها، ترکهای مهاجر از آذربایجان، مهاجرین روس، ارمنی‌ها، آسوری‌ها یا مهاجران لهستانی تشکیل شده. ارمنی‌ها در انزلی کلیسا و گورستان دارن که الان جزو بناهای تاریخی بندر به حساب میاد.

تالاب یا مرداب انزلی که نیم ساعت با لوتکا فاصله داره، مهم‌ترین جاذبه طبیعی این بندره؛ تالابی بزرگ با چند جزیره و شبه جزیره. این تالاب به ویژه تو پاییز و زمستون، مامن مسافرای خاص گیلانه؛ پرنده‌های مهاجر. مرداب انزلی به دلیل موقعیت جغرافیاییش و رطوبت بالا و میزان آبش با هیچ از تالاب دیگه ای قابل مقایسه نیست و از جمله تالابای طبیعی و آب شیرین کشوره. به غیر از انزلی، آبکنار هم تو ساحل این تالابه.

لوتکاسواری

لوتکا وسیله ارتزاق بسیاری از اهالی روستای سرخشکی با صید ماهی‌هایی چون زردپر، سفید، کپورو کولی از رودخونه‌های این روستاس. لوتکاهای سرخشکی به غیر از لوتکاچی (قایقران) دو نفر گنجایش داره. مسافرا می‌تونن کنار لوتکاچیای ماهر محلی بنشینن و ساعتی از اسکله خصوصی لوتکا تا نزدیکی دریا،‌ روستاگردی ‌کنن.

از جاهای دیدنی دیگه انزلی برج ساعت (مناره و فانوس قدیمی)،‌ کاخ موزه میان پشته (موزه نظامی)،‌ شنبه بازار و بازار ماهی فروشان،‌ اسکله و بلوار ساحلی،‌ موزیک جیگا، کشتی تفریحی میرزا کوچک خان،‌ موج شکن، پیست تفریحی کارتینگ فرمولا، بازار گیلار و بازار آسیای میانه،‌ منطقه حفاظت شده سیاکشم،‌ منطقه حفاظت شده سرخانکل،‌ مجموعه‌ عمارت‌ گمرک‌ و شیلات، پلهای انزلی (غازیان و میان پشته)،‌ گورستان لهستانی‌ها،‌ کلیسای مریم مقدس، بقعه بی بی حوریه،‌ حمامهای قدیمی.

بندر کیاشهر که حدود ۴۰ دقیقه با مجموعه لوتکا فاصله داره، تو منطقه آزاد انزلی و در انتهای جاده کناره انزلی به کیاشهر قرار داره. روستاهای بزرگی چون دستک، سالکده، لسکوکلایه و لب دریا و امیرکیاسر عمدتاً در شرق و جنوب بندر و خانه رئیس شیلات، ساختمان‌های چوبی ساخت روسیه و سردخانه‌ی ۱۵۰ ساله فعال از جمله مکان‌های دیدنی بندر کیاشهر هستن. ساحل کیاشهر به دلیل ماسه‌ای بودن از بهترین سواحل برای شنا در گیلانه. بازار هفتگی روزهای چهارشنبه اس. یکی از مرغوب‌ترین نوع برنج کشور هم در این منطقه کشت می‌شه. علاوه بر برنج،‌ بادام زمینی، سبزی و صیفی عمده کشاورزی مردم منطقه است. در فصل صید، بازار ماهی و خاویار در این شهر رونق خاصی داره. شیلات این بندر با سابقه ۱۵۰ سال اهمیت خاصی داره. اولین پایگاه استخراج خاویار از دریای خزر توسط روسیه در این بندر پایه گذاری شده. هر بار که از کنار سفیدرود در این بندر می‌گذرید لوتکاچی‌ها رو در حال صید ماهی می‌بینید و گاهی می‌تونید اونها رو راضی کنید که همراشون چرخی با لوتکا در مسیری از سفیدرود بزنید.

سفید رود، مهم‌ترین رود گیلان و شمال کشور در بندر کیاشهر به دریای خزر می‌رسه. در سمت غرب رودخانه سفید رود مناظر بسیار زیبایی از حیواناتی مانند گاومیش، اسب و گاو در کنار زیبایی تالاب و جنگل می‌بینید. مجموعه این ویژگی ها بندرکیاشهر را به یکی از مهم ترین مناطق دیدنی گیلان تبدیل کرده.

پارک ملی بوجاق منطقه‌ی حفاظت‌شده در استان گیلان و نخستین پارک ملی خشکی-دریاییِ ثبت شده (در سال ۱۳۸۱) در ایرانه. این پارک پس از تالاب انزلى و امیرکلایه‌ی لاهیجان یکى دیگر از عرصه‌هاى مهم تالابى و طبیعى استان گیلان به شمار میاد. این پارک ملی که لاگون کیاشهر و دلتای رودخانه سفیدرود را در خود جای داده، دارای گونه‌های جانوری بسیاریه و سایت مهم پرنده‌‌نگری ایرانه. این پارک پناهگاه امن و محیطى طبیعى براى زندگى ۲۳۹ گونه پرنده مهاجره که هر سال در آغاز فصل پاییز مهاجرت کرده و در این نقطه گرد هم میان. روند مهاجرت پرندگان به این زیستگاه طى سال‌هاى اخیر بیشتر شده. تو فصل زمستون پارک ملی مهمون صدها هزار قطعه پرنده مهاجر از گونه‌هاى مختلف قو، درنا، غاز، گیلار، چنگر، فلامینگو، پرستوى دریایى و انواع پرندگان آبزى و کنارآبزیه. بخشی از تالاب بوجاق به علت اهمیت زیستگاهی به خصوص برای پرندگان مهاجر آبزی در سال ۱۳۵۴ به عنوان «لاگون کیاشهر» در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر ثبت شده. تالاب بوجاق که در پارک ملی بوجاق قرار داره علاوه بر میزبانى گونه‌هاى مختلف پرنده، زیستگاه بیش از ۵۰ گونه ماهى و آبزیان بومى هم هست. این تالاب از معدود زیستگاه‌هاى فک خزرى؛ تنها پستاندار دریاى خزره.

بر روی تالاب کیاشهر پل چوبی کیاشهر به طول ۷۰۰ متر و عرض ۲.۵ متر ساخته شده که زیبایی تالاب رو بیشتر کرده. انتهای این پل که در پارک جنگلی کیاشهر قرار داره  به دریا می‌رسه. زمانی که از روی پل و از بین نیزارهای تالاب عبور می‌کنید اتصال جنگل و دریا را می‌بیند که منظره‌ای بسیار دیدنی ایجاد کرده.

از جمله جاذبه های گردشگری دیگرِ پارک جنگلی کیاشهر، قایق سواری در میان نیزارهای تالاب کیاشهر و پیست موتورسواری در انتهای پارک و کنار ساحل است. شما می‌توانید در قسمتی از اسکله‌ای که در وسط پل قرار دارد قایق موتوری کرایه کنید و از تالاب دیدن کنید.

اقامت در بومگردی لوتکا روستای سرخشکی

اغلب مسافران به گیلان بدون برنامه‌ریزی #سفر می‌کنن؛ با خصلت گردشگری انبوه که نه تنها به تخریب محیط زیست کمک می‌کنه بلکه ارتباط مناسبی هم بین جامعه محلی و گردشگران ایجاد نمی‌شه. ایده راه‌اندازی اقامتگاه بومگردی لوتکا از همین جا شکل گرفت. مهمترین ابتکاری که این مجموعه برای حفظ #محیط_زیست و میراث روستایی گیلان به کار برده است، انتقال خونه‌ی «عیسی خان» با قدمت ۵۰ سال از روستایی در #لاهیجان به محل مجموعه در روستای#سرخشکی از توابع شهرستان #رشت (حوالی #بندرانزلی) است. این کار توسط استادکاران گیلانی در سه مرحله (واچینی، انتقال و بازچینی) انجام شده است. یکی دیگر از اقدامات مجموعه، ایجاد #باغچه_گیلانی است که در اون علاوه بر سبزیجات فصلی محلی، نهال درختان مثمر مثل انار جنگلی، آلو جنگلی و خوج (گلابی محلی) و نهال برخی درختان بومی غیرمثمر از گونه‌های گیاهی جنگل‌های مختلط کاسپینی-هیرکانی مثل توسکا، بلوط، لیلکی (اقاقیا)، دار تالاب (سرو مرداب)، ون (زبان گنجشک) رو هم کاشتیم.

شرایط عمومی اقامتگاه

مجموعه بومگردی لوتکا تو روستای زیبای سرخشکی میان جنگلای هیرکانی خزری و نزدیک دریای کاسپین قرار داره. در حال حاضر، خونه عیسی‌خان تنها اقامتگاه موجود این مجموعه نیم هکتاریه. طبقه اول (جیراتاق) یک اتاق بزرگ با ظرفیت حداقل ۲ و حداکثر ۶ نفر و طبقه دوم (جورخانه) دو اتاق کوچک با ظرفیت حداقل ۴ و حداکثر ۶ نفر داره. این دو واحد از طریق پلکان مجزا، جدا شده‌اند. امکانات اتاق‌ها تقریبن یکیه اما طبقه دوم تلار (ایوان) بزرگتر و چشم‌انداز وسیع‌تره. مثل ساکنان پیشین خونه، وسیله خواب رختخواب سنتیه. وسایل گرمایشی بخاری ذغالی و نفتیه و برقیه. اما نکته مهم مصرف انرژیه. مهمانان گرامی توجه کنن که ما به محیط زیست احترام می زاریم برای همین ملزم می دونیم خودمون رو که در مصرف انرژی صرف جویی کنیم. خونه منطبق با معماری سنتی شرق گیلان ساخته شده و برای حفظ معماری، سرویس بهداشتی فرنگی و دوش در بیرون از خونه و درست در کنار اون قرار داره. سرویس بهداشتی ایرانی هم با کمی فاصله در ورودی مجموعه اس.

آلاچیق های سنتی

در این مجموعه آلاچیق‌های سنتی هم داریم که مهمونا برای صرف چای و وعده‌های غذایی از اون استفاده می‌کنن. اگر مهمون لوتکا هستید می تونید غذاهاتون رو از فهرست غذاهای محلی مجموعه سفارش بدین. اما چون تنها برای شما غذا تهیه می‌کنیم، ناهار و شام رو خواهش می کنیم از یه روز قبل‌ سفارش بدین. برای آشپزی هم می‌تونید با هماهنگی از آشپزخانه اقامتگاه استفاده کنین.

 

غرفه صنایع دستی

این مجموعه یه غرفه صنایع دستی هم داره که به ویژه حصیرهای بافته شده توسط زنان روستای سرخشکی رو بدون هیچ بهره‌ای به فروش می‌رسونه تا محصولات بدون واسطه و حضور دلالان به دست خریدار برسه.

 

 

 

 

admin

تیم پشتیبانی و محتوای دهگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *