راهنمای رانندگی در زمستان: ۷ توصیه برای سفرهای جاده‌ای بی‌خطر

بهترین سفرهای پاییزی و زمستانی وقتی رقم می‌خورند که بتوانید با شرایط خاص آب‌وهوایی این فصول کنار بیایید. و از آن‌جایی که ما دوست داریم همه‌ی شما -با کم‌ترین زحمت- بیش‌ترین لذت را از سفرهای پاییزی و زمستانی‌تان ببرید، در این بخش از راهنمای سفرهای زمستانی به توصیه‌هایی خواهیم پرداخت که برای سفرهای جاده‌ای بی‌خطر در این فصول باید بدانید. با راهنمای رانندگی در زمستان هم‌راه باشید.

 

۱- یک کیف وسایل ضروری یا کیت بقا در ماشین داشته باشید

مقداری لباس گرم، یک پتو، یک چراغ قوه با باتری اضافه، دستکش زمستانی، کابل اتصال باتری، چند بطری آب و مقداری شکلات از جمله مواردی هستند که توصیه می‌شود در یک کیف کوچک در ماشین‌تان داشته باشید.

البته در یک کیت بقای کامل، لوازم دیگری مثل چاقو، جعبه‌ی کمک‌های اولیه، قطب‌نما و وسایل برپایی آتش هم وجود دارند. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید با توجه به سفرتان کدام موارد را نیاز دارید.

 

۲- از سالم بودن ماشین‌تان مطمئن شوید

اگر از سیستم خودرو سررشته ندارید، قبل از سفر به یک مکانیک مطمئن مراجعه کنید. قبل از رانندگی در زمستان، ماشین‌تان باید برای جاده آماده باشد. از سالم بودن لاستیک‌ها و چراغ‌ها اطمینان حاصل کنید. ضد یخ و زنجیر چرخ را فراموش نکنید. احتمالا بخاری ماشین هم به دردتان خواهد خورد پس کارکرد درست آن را هم چک کنید.

 

۳- خوب ببینید و خوب دیده شوید

در هنگام بارش باران و برف، حواس‌تان به نور چراغ‌های جلو و عقب ماشین‌تان باشد. در این مواقع، جمع شدن برف روی سپر و در مقابل چراغ‌ها یا نشستن گِل روی آن‌ها می‌تواند باعث کم شدن نورشان شود. این یعنی هم دید شما نسبت به جاده و بقیه‌ی ماشین‌ها کاهش می‌یابد، هم دید بقیه‌ی ماشین‌ها نسبت به شما.

در نتیجه اگر می‌خواهید هنگام رانندگی در زمستان مانع بروز اتفاقات ناگوار شوید، هر چند دقیقه یک بار (بسته به شدت بارش) ماشین را نگه دارید و با یک دستمال پارچه‌ای، چراغ‌ها را پاک کنید. به یاد داشته باشید که با توجه به کم شدن دید ماشین‌ها در این شرایط، نمی‌توانید هر جا که خواستید نگه دارید. به دنبال پارکینگ‌های کنار جاده باشید و در یک جای امن به پاک کردن چراغ‌ها برسید.

 

۴- آهسته برانید

در شرایط بد جوی، فاصله‌ی مناسبی را با ماشین جلویی حفظ کنید و سرعت‌تان را تا ۵۰ درصد حد نصاب قانونی پایین بیاورید. کنترل کردن ماشین در این شرایط هم برای شما و هم برای سایر رانندگان سخت است. پس بهتر است جانب احتیاط را نگه دارید.

 

۵- وسایل را درست در ماشین بگذارید

سعی کنید وزن عقب ماشین نسبت به جلوی آن بیش از حد زیاد نشود. مثلا وسایل سنگین‌تر را جلوی صندلی‌های عقب و روی کف ماشین بگذارید. علاوه بر این، ارتفاع وسایل روی هم نباید به گونه‌ای باشد که مانع دید شما در آینه و شیشه‌ی عقب شود.

 

۶- در صورت گیر افتادن، خودتان را گرم نگه دارید

در این حالت می‌توانید ماشین را روشن نگه دارید تا بخاری هم روشن بماند. اگر این کار را ترجیح می‌دهید، حتما لوله‌ی اگزوز ماشین را چک کنید تا توسط برف یا گِل مسدود نشده باشد. راه حل دیگر این است که در هر ساعت ۱۰ دقیقه ماشین را روشن کنید و در این ۱۰ دقیقه یکی از شیشه‌ها را پایین بکشید. بعد تمام شیشه‌ها را بالا بکشید و موتور را خاموش کنید.

 

۷- شماره‌ی امدادخودرو را داشته باشید

قبل از شروع سفر و رانندگی در زمستان، شماره‌ی یک امدادخودروی فعال را در گوشی هم‌راه‌تان ذخیره کنید. در صورت خرابی ماشین‌تان در جاده، به آن نیاز خواهید داشت.

 

در بخش نظرات از تجربه‌ی رانندگی‌تان در پاییز و زمستان و نکاتی بنویسید که فکر می‌کنید همه‌ی رانندگان باید بدانند.

حامد درخشانی

نویسنده و عکاس فری‌لنس، طبیعت‌گرد و مسافر همیشگی ||| این‌جاهام هستم: وبلاگم | اینستاگرام | لینکدین | توییتر | یوتیوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *