راهنمای اجاره کلبه و اقامتگاه های بوم گردی در دهگردی

احتمالاً شما هم از آن دسته آدمهایی هستید که قبل از سفر از اینترنت کمک می گیرید و سفرتان را از طریق جستجو در وبسایت ها برنامه ریزی می کنید. این کار بهترین روش برای رسیدن به یک سفر درست و لذتبخش است. امروزه و با رشد تکنولوژی در سراسر دنیا و با توجه در دسترس بودن اطلاعات در اینترنت همه مردم ابتدا مقصد سفر را مشخص کرده، از طریق جستجو در اینترنت جاذبه های آن مقصد را شناسایی و روی نقشه علامت گذاری می کنند، مسیر سفر خود را ترسیم میکنند و از همه مهمتر اقامتگاه خود را از طریق وبسایت ها رزرو می کنند که البته این کار با ریسک بسیار بالایی روبرو است. اما نگران نباشید چون این نقطه نظرات و تجربیات کاربران دیگر است که شما را برای رسیدن به بهترین گزینه راهنمایی می کند. هر کسی که در وبسایت ها بدنبال جایی مناسب برای گشت و گذار یا اقامت است از طریق کامنت های افراد قبلی که به آنجا سفر کرده اند و تجربیاتی دارند استفاده می کنند و به بهترین نتیجه ها می رسند. ما در این پست قصد داریم شما را با سرویس رزرو آنلاین اقامتگاه های بوم گردی و خانه های روستایی خودمان آشنا کنیم و طریقه بررسی و رزرو اقامتگاه های مردمی از طریق این وبسایت را به شما آموزش دهیم.

دهگردی

اولین تصویری که در ذهن شما بعد از شنیدن یا دیدن این کلمه نقش می بندد چیست؟ قبل از خواندن ادامه متن به این سوال پاسخ دهید! دهگردی ۴ سال پیش متولد شد و هدف بنیانگذارانش رسیدن به یک سفر اصولی به مقصد روستاهای ایران بوده و هست. دهگردی می کوشد تا به درستی گردشگران را در سرتاسر روستاهای ایران پخش نماید و این هدف به پویایی اقتصاد جوامع محلی کمک می کند. دهگردی کارش را از اجاره روزانه خانه های روستایی و اقامتگاه های مردمی و بوم گردی شروع کرده و توانسته با استفاده از توان جامعه محلی رشد بسیار خوبی در زمینه مهیا کردن اقامتگاه ها و سرویس دهی به گردشگران را تجربه کند.

در اینجا نگاهی می کنیم به نحوه ی کار با سایت دهگردی

وبسایت دهگردی از دو بخش کلبه، ویلاهای روستایی و اقامتگاه های بوم گردی تشکیل شده است. در بخش کلبه ها و ویلاهای روستایی شما فضاهایی که خانه های مسکونی روستاییان است و می توانند چند شبی را در اختیار گردشگران قرار دهند مشاهده می کنید. کلبه ها اکثراً در محیط های ییلاقی و روستایی واقع شده اند و نحوه ی پرداخت آنها بر اساس “شب” است. یعنی یک خانه با ظرفیت مشخص برای تعداد شب مشخص در اختیار مهمان قرار می گیرد و هزینه را برای هر شب می پردازد. در حقیقت تعداد شب ضربدر قیمت مشخص می شود و هزینه محاسبه میگردد. در این بخش در صورتی که تعداد نفرات درخواستی شما از تعداد نفرات استاندارد یک کلبه یا ویلا بیشتر باشد به ازای هر نفر اضافه مبلغی جزئی به مبلغ محاسبه شده اضافه می گردد. در بخش اقامتگاه های بوم گردی فضاهایی که مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری دارند و به عنوان اقامتگاه رسمی شناخته می شوند را مشاهده می کنید که اغلب دارای معماری بومی همراه با خدمات میزبانی و سرویس دهی غذایی می باشند. در این بخش نحوه ی پرداخت بر اساس نفر شب محاسبه می شود. یعنی هر نفر N تومان برای یک شب. که در حقیقت تعداد نفرات ضربدر تعداد شب درخواستی می شود و هزینه پرداخت می گردد. رزرو اقامتگاه های بوم گردی عموماً همراه با صبحانه یا همراه با صبحانه و ناهار و شام است.

تفاوت کلبه ها با اقامتگاه های بوم گردی عموماً در نحوه استفاده از فضا است. غالباً اقامتگاه های بوم گردی فضاهای اشتراکی دارند، یعنی ممکن است اقامتگاهی چند اتاق داشته باشد که بر اساس تعداد نفرات رزرو شده هر اتاق را در اختیار یک مهمان قرار می دهد که معمولاً در نواحی مختلف ایران با توجه به ساختار معماری خانه ها این مسئله تفاوت هایی با هم دارند. مثلاً در اقامتگاه های بخش کویری یا مرکزی ایران اقامتگاه ها دارای یک حیاط مرکزی هستند که اتاق ها در دورتادور این حیاط ساخته شده اند و در هر اتاق یک خانواده اقامت دارد. در بخش شمال ایران با توجه به ساختار معماری شمالی اقامتگاه دارای دو طبقه می باشد که هر طبقه در اختیار یک خانواده یا گروه قرار می گیرد. یا شاید یک اقامتگاه بصورت دربست بتواند در اختیار یک گروه یا خانواده قرار گیرد. عموماً این موضوع در بخش توضیحات هر اقامتگاه نوشته شده است. اما کلبه ها یا ویلاهای روستایی فضاهای خصوصی و دربست هستند که در اختیار یک گروه یا خانواده قرار می گیرند.

شما به محض ورود به صفحه اصلی سایت دهگردی میتوانید در بخش جستجو مقصد سفرتان را جستجو کنید. به خاطر داشته باشید کلیدواژه هایی که در سایت جستجو میکنید باید عین عبارت های درج شده در سایت باشد. به عنوان مثال اگر مقصد شما گلستان است باید کلمه “گلستان” را جستجو کنید. در این حالت تمامی اطلاعاتی که مربوط به کلبه ها، ویلاها و اقامتگاه های بوم گردی گلستان می باشد برای شما نمایش داده می شود. یا اگر اسم روستا یا کلبه یا اقامتگاهی را می دانید کافی ست یکی از عبارت های موجود در اسم آن روستا یا اقامتگاه را جستجو کنید. به عنوان مثال اگر مقصد شما روستای ریگ چشمه است کافی ست “ریگ” یا “چشمه” را جستجو کنید. مثالی دیگر : اگر شما میخواهید اقامتگاه بوم گردی باغچه مریم را رزرو نمائید کافی ست عبارت ” باغچه” یا “مریم” را جستجو کنید.

در قسمت کلبه ها، ویلاها و یا اقامتگاه ها شما اطلاعاتی نظیر : نام اقامتگاه، فاصله از شهر، امکانات اقامتگاه، دسترسی ها به مراکز خدماتی، توضیحات در خصوص آن اقامتگاه، نوع سرویس دهی، امکانات اضافی و … را مشاهده می کنید. همچنین می توانید در قسمت نظرات، تجربیات کاربران و گردشگرانی که از آن اقامتگاه استفاده کرده اند را مشاهده کنید، شما هم میتوانید با شماره های مشاوران که در قسمت زیر هر اقامتگاه درج شده است تماس بگیرید و مشاوره های رایگان از آنها دریافت کنید.

بعد از بررسی کامل در قسمت ثبت رزرو میتوانید اطلاعاتی نظیر : نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره تماس، تاریخ ورود و تاریخ خروج و تعداد نفرات را وارد کنید و بعد از خواندن قوانین رزرو درخواست رزرو را بصورت رایگان ثبت نمائید. بعد از بررسی درخواست شما توسط پشتیبانان دهگردی و هماهنگی با میزبان درخواست شما تائید یا رد می شود. در صورت تائید پیامکی برای شما ارسال می شود که حاوی یک لینک پرداخت است. شما میتوانید با وصل شدن به درگاه بانکی ایمن پرداخت رزرو خود را تکمیل نمایید. بعد از رزرو اطلاعات شما برای میزبان ارسال شده و او به رسم میزبانی با شما تماس خواهد گرفت و هماهنگی های ساعت ورود و اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار خواهد داد. نکته مهم : حتماً قبل از رزرو از قطعی بودن رزرو خود اطمینان حاصل نمایید سپس درخواست رزرو را ثبت نمایید.

نکته مهم : حتماً قبل از ثبت درخواست قوانین مربوط به پذیرش در اقامتگاه های بوم گردی و خانه های روستایی، قوانین مربوط به رزرو ، قوانین مربوط به لغو رزرو را مطالعه نمایید. نکته مهم : لطفاً قبل از هر اقدامی در سایت دهگردی مطلب چرا بوم گردی؟ را بخوانید. این مطلب به شما کمک می کند هدف خود از سفرهای بوم گردی و دهگردی را بهتر بشناسید و با برنامه ی بهترین اقدام به رزرو نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *