در حوالی ریگ چشمه

راهنمای سفر به اقامتگاه ریگ چشمه و گشت و گذار در اطراف آن

در این پست قصد داریم یک سفر سه روزه به مقصد اقامتگاه بومگردی ریگ چشمه و جاذبه های طبیعیِ اطراف آن برای شما برنامه ریزی کنیم و شما را با ناشناخته های زیبا در قلب طبیعت گلستان آشنا کنیم. اقامتگاه بومگردی ریگ چشمه در بخش کمالانِ شهرستان علی آباد کتول و در منطقه نمونه گردشگری محمدآباد کتول واقع شده که یه اقامتگاه امن، استاندارد و با امکانات مناسب است که چشم انداز رو به کوه اون همه رو مجذوب خودش کرده. برای رسیدن به این اقامتگاه باید تا گرگان و سپس به شهر فاضل آباد که در ۳۵ کیلومتری گرگان واقع شده رانندگی کنید و یا اگر از وسیله حمل و نقل عمومی استفاده می کنید با قطار و یا هواپیما به گرگان بیاید و از گرگان با راهنمایان گردشگریِ دهگردی به اقامتگاه ریگ چشمه برسید. مسیر دسترسی آسان و آسفالته است که در هر فصلی تردد رو راحت کرده. از فاضل آباد که به سمت ریگ چشمه حرکت کنید از روستای رحمت آباد و روستای محمدآبادکتول عبور می کنید.

پیشنهاد ما به شما اینه در محمدآبادکتول توقف کنید، اگر خریدی دارید انجام بدید، مطمئنا زمانی که شما در روستای محمدآبادکتول هستید عطر مدهوش کننده ی نون محلی در کل روستا پیچیده،پس یه سر به تنورهای نون بزنید و  با زنانی که کنار تنورها نشستن کمی معاشرت کنید و ازشون نون محلی و کماج خرید کنید.

سپس به سمت اقامتگاه که حرکت کنید در یک جاده آسفالته که راست و چپ اون کوه و جنگل سرسبز می بینید در حرکتید، اگر در فصل بهار و تابستان سفر کنید زمین های برنج با عطر مست کننده برنج رو در اطرافتون دارید اما اگر در فصل پائیز سفر می کنید جنگل های هفت رنگ هیرکانی چشم اندازهای فوق العاده ای ایجاد می کنه که مطمئناً تو مسیر چند جایی برای عکس گرفتن متوقفتون خواهد کرد. همینطور که توی این مسیر رویایی در حال حرکت هستید حواستون به تابلوی سمت راست جاده که مسیر رسیدن به اقامتگاه رو مشخص میکنه باشید. بعد از تابلو فرعی سمت چپ رو به بالا بپیچید . یه جاده ی پرپیچ و خم کوهستانیِ آسفالته که درخت های چپ و راست دالان زیبایی رو ایجاد کردن.

۳ کیلومتر در این جاده رانندگی کنید به کوچه ی اقامتگاه خواهید رسید و جاده خاکی ۲۰۰ متری اقامتگاه رو داخل برید و از منظره روبرو که یک کوه بلندِ سنگی و سرسبز هست لذت ببرید. بعد از اسکان گرفتن در اقامتگاه وصرف یک چای تازه دم آتیشی روی بالکن رو به کوه نیاز به استراحت دارید تا خستگی راه از تنتون در بره. برنامه امروز شما فقط استراحت در اقامتگاه و استفاده از سکوت و آرامش حاکم بر منطقه است. نگران شام و ناهار و صبحانه هم نباشید چون اقامتگاه بومگردی ریگ چشمه سرویس غذای محلی داره و می تونید به عوامل اقامتگاه غذای چند روز سفرتون رو سفارش بدید.

فردا صبح زود وقتی از خواب بیدار شدید اگر خوش شانس باشید بازی ابرها در زیرپا یا بالای کوه رو نظاره گر هستید. پیشنهاد اول ما به شما پیاده روی صبحگاهی در جنگل پائین دست هستش . یه پیاده روی نیم ساعته در جنگل های بکر و انبوه انجیلی و سپس رسیدن به چشمه و رودخانه ی پائین دست. شاید بکرتر از این نقطه در هیچ جای ایران پیدا نکنید. جنگلی دست نخورده و بکر. وقتی به اقامتگاه برگردید میز صبحانه ی محلی روی بالکن شما آماده و چیده شده ست. بعد از صبحانه از راهنمای اقامتگاه برای رفتن به آبشار جن کلو که حدود ۲۰ دقیقه با شما فاصله داره کمک بگیرید. اما به اختصار اینجا به شما توضیح میدیم : مسیر جاده ی روستا رو به جاده ی اصلی برگردید و به سمت چپ حرکت کنید. شما باید به مسیر روستای مایان برید و سر پیچ اول جاده ی روستا ماشین رو پارک کنید و پیاده به سمت آبشار برید. یه آبشار خزه ای عریض و زیبا با یه پل چوبی که جلوش زده شده . در مسیر چند آبشار دیگه و رودخانه هم خواهید دید و همچنین جنگل های انبوه و بکر . سمت راست آبشار یه غار آهکی می بینید که محلی ها فکر میکردن اینجا محل زندگی جن ها هست و به همین نام مشهور شده. این آبشار به تازگی کشف شده و محل اتراق خیلی از محلی ها هست اما فقط آخر هفته ها اینجا شلوغ میشه و در تمام طول هفته بسیار خلوت و ارام هست. برنامه نیم روزه آبشار جن کلو شاید بهترین برنامه ای باشه که برای روز اول ترتیب داده شده.

 

بعد از آبشار جن کلو مسیر جاده رو برگردید و به سمت روستای چلی حرکت کنید. حدود نیم ساعت فاصله تا یکی از زیباترین روستاهای شمال کشور برسید. این روستا برخلاف همه ی روستاهای شمال هنوز بافت روستایی و سنتی خودش و حفظ کرده و هنوز هیچ ویلایی در اینجا ساخته نشده. به همین خاطره که پارسال این روستا جزو آثار ملی ایران به ثبت رسیده . خانه های کوچیک کاهگلی که اینقدر توی هم ساخته شده میشه از روی تراسشون به خانه ی بغلی رفت. یک برنامه ی نیم روزه دهگردی در این روستا بسیار لذتبخشه روز شما رو تکمیل می کنه. دور زدن در کوچه پس کوچه های روستا، سر زدن و معاشرت با روستاییها و عکس گرفتن در کنار خانه ها یک برنامه ی فوق العاده ی دهگردی خواهد بود.

احتمالاً الان دیگه غروب شده و شما باید به اقامتگاه برگردید .مطمئناً یک دوش آب گرم و یک چای تازه دم خستگی امروز رو از تن شما بیرون خواهد کرد و بعد از اون یک شام مفصل محلی ، پیشنهاد ما به شما میرزاقاسمی و کباب ترش هست. یک غذای مفصل و خوشمزه. بعد از غذا به استراحت بپردازید و خودتون رو برای راند بعدی سفر آماده کنید. اگر در فصل بهار سفر می کنید برنامه ی فردای شما رفتن به ترکمن صحرا و منطقه خالدنبی هست. از اقامتگاه ریگ چشمه تا ترکمن صحرا حدود ۲ ساعت و نیم فاصله ست و برای اطلاع از جزئیات اتفاقات ترکمن صحرا به پست ” سفر به عجایب خانه گلستان” سربزنید و با دقت بخونید.

برنامه روز سوم شما برنامه طبیعتگردیِ فوق العاده ایه که در مسیر خاکیِ بالای اقامتگاه محدود میشه. برای رسیدن به ارتفاعات روستا باید با ماشین جیپ اقامتگاه همراه با راهنمای محلی به جاده ی خاکی بالای روستا برید و یک مسیر فوق العاده بکر و عجیب رو تجربه کنید. این مسیر بکر در نهایت به بالای شهر علی آباد ختم میشه که در یک چشم انداز کل شهر و دریاچه سد کبودوال زیر پاتونه. اگه تو فصل پائیز سفر کنید چیدن میوه های جنگلی مثل کندس و ولیک بهتون شدیداً پیشنهاد میشه. بعد از گشت و گذار در این مسیر رویایی یک جایی برای کمپ در نظر گرفته شده که شما به اونجا خواهید رفت و برنامه چای آتیشی و ناهار براتون دارید. از زندگی در جنگل لذت ببرید و به اقامتگاه برگردید و بعد از یک دوش آب گرم به خانه برگردید.

 

 

برای مشاهده اطلاعات بیشتر از اقامتگاه ریگ چشمه این لینک را لمس یا کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *