نقد و بررسی اقامتگاه های مازندران

مهمترین بخش سفر برای هر شخص پیدا کردن اقامتگاه مناسب؛ تمیز و با سرویس دهی حرفه ای است که کار را برای هر کاربری سخت می کند. معمولاً همه قبل از شروع سفر از طریق جستجو در گوگل و یا جستجو در وبسایت های رزرواسیون آنلاین بدنبال بررسی اقامتگاه ها هستند اما کمتر پیش می آید اطلاعات تکمیلی و درست در مورد اقامتگاه ها پیدا کنند.
ما در سلسله پست هایی که از امروز آغاز خواهد شد میخواهیم انواع اقامتگاه ها را مورد نقد و بررسی قرار دهیم و بهترین اقامتگاه ها را در استان های مختلف کشور به شما معرفی کنیم.
پست امروز اختصاص دارد به اقامتگاه های استان مازندران که از نظر تنوع انواع اقامتگاه بسیار غنی است.
در استان وسیع مازندران همه نوع اقامتگاه از کلبه های روستایی؛ ویلاهای لوکس و مجهز؛ اقامتگاه بوم گردی؛ سوییت های شهری؛ هتل؛ متل؛ پانسیون و … وجود دارد که انتخاب را برای هر کاربری سخت و سخت تر می کند. اینکه ما در ابتدای برنامه ریزی سفر سبک سفر خود را انتخاب کرده و بر اساس سبک سفر نوع اقامتگاه را انتخاب کنیم کار را برای ما آسان تر خواهد کرد؛ اما محل بحث ما در اینجا فقط بررسی تنها دو سبک از اقامتگاه در این استان است و بیشتر به این شیوه از اقامت خواهیم پرداخت.
بر اساس آمار منتشر شده در سایت اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مازندران؛ این استان ۱۰۲ بوم گردی ثبت شده دارد که بیشترین اقامتگاه ثبت شده به ترتیب در شهرستان های رامسر؛ سوادکوه؛ تنکابن و بهشهر است که بیشتر این اقامتگاه ها در نقاط کوهستانی و جنگلی استان مازندران قرار دارند. این نشان دهنده بازسازی فرهنگی این منطقه است که مردمان مازندران به مرور زمان به فرهنگ های قدیمی خود روی آورده و در جهت بازسازی آن برای استفاده در بحث گردشگری پایدار مورد استفاده قرار داده اند.
ما در این پست از بین ۱۰۲ اقامتگاه؛ ۴ اقامتگاه برتر در استان مازندران را که به آن سفر کرده ایم و از نوع سرویس دهی و اصول کاری آنها باخبر هستیم و تجربه حضور در کنار میزبان آنها را داشته ایم مورد نقد و بررسی قرار می دهیم تا چراغ راهی باشد برای کسانی که میخواهند سبک سفر بوم گردی را انتخاب کرده و به در اقامتگاه های استان مازندران اقامت کنند.

 
اقامتگاه بوم گردی خانه مادرجون در روستای چالکش شهرستان تنکابن قرار دارد. جایی در بالای کوهستان و رو به دریای کاسپین. این اقامتگاه جزو اولین اقامتگاه های راه اندازی شده در استان مازندران به شمار می رود. مرجان دیلمی بانوی جوانی که زادگاهش روستای چالکش تنکابن بوده و علیرغم تحصیلات دانشگاهی و چند صباحی زندگی شهری، دوام نیاورده و داشته‌های روستای خویش را به زرق‌وبرق شهری ترجیح داد، متولی احیا و ترمیم خانه آباء و اجدادش است، در گفت‌وگو با دهگردی با بیان اینکه در روستای چالکش تنکابن چشم به دنیا گشوده و بزرگ‌شده است، می‌گوید: داشته‌های روستایم همواره برایم ارزشمند بوده و باوجودآنکه به دلیل تحصیلات دانشگاهی چند صباحی در شهر زندگی کردم اما همواره خودم را دور از هویت و اصالتم حس می‌کردم. مرجان اضافه کرد: با توجه اینکه به کار در بخش گردشگری علاقه‌مند بودم، با همکاری خانواده و با مشورت کارشناسان میراث فرهنگی تنکابن تصمیم به احیای میراث خانوادگی خود در این روستا در قالب اقامتگاه بومگردی بانام خونه مادرجون کردم که امروز خونه مادرجون به گذشته خویش برگشته و رونقش را از سر گرفته است.
اقامتگاه بوم گردی خانه مادرجون از نظر ما حرفه ای ترین سرویس دهی را بین تمامی اقامتگاه های بوم گردی مازندران داراست و اگر بخواهیم بر اساس امتیاز دهی به این اقامتگاه نگاهی بیندازیم.
 • سرویس دهی آن ۵ امتیاز از ۵
 • موقعیت جغرافیایی ۵ از ۵
 • طبیعت و امکانات تفریحی ۵ از ۵
 • پاکیزگی و بهداشت عمومی اقامتگاه ۵ از ۵
 • برخورد میزبان ۵ از ۵
 • ارزش آن به نسبت قیمت ۵ از ۵ است.
نرخ اقامت در اقامتگاه بوم گردی خانه مادرجون برای هرنفر هرشب ۲۵۰ هزارتومان است که این نرخ شامل یک شب اقامت؛ یک وعده صبحانه؛ یک وعده ناهار و یک وعده شام است که به نسبت سرویس دهی این اقامتگاه این نرخ بسیار معقول و منطقی است.
اقامتگاه از نظر سرویس خواب بسیار حرفه ای عمل کرده و رختخواب های کاملاً سنتی همراه با ملحفه های بهداشتی برای هر مهمان در نظر گرفته است. همچنین از نظر سرویس بهداشتی و حمام بسیار تمیز و مرتب است.
تنها مسئله ای که این اقامتگاه را برای معلولین و سالمندان غیرمناسب کرده است وجود کوچه ی منتهی به اقامتگاه است که به دلیل شیب آن ماشین در کوچه و تا درب اقامتگاه تردد نمی کند و این موضوع باعث می شود ما این اقامتگاه را به کسانی که معلول یا سالمند بهمراه دارند توصیه نمی کنیم.
اقامت در اقامتگاه بوم گردی خانه مادرجون بصورت اشتراکی است؛ یعنی هر خانواده در یک اتاق از اقامتگاه اقامت کرده و سرویس بهداشتی و حمام مشترک با دیگر مهمانان دارند که این پایه و اساس بوم گردی است و نمیتوان این مسئله را مشکل را مسئله دانست.
برای مشاهده عکس های بیشتر و رزرو اقامتگاه خانه مادرجون اینجا کلیک کنید

 
اقامتگاه بوم گردی تیکیش زیبا هم در شهرستان تنکابن قرار دارد و یکی از بهترین اقامتگاه های مازندران حساب می آید. نام این اقامتگاه به گویش محلی مازندران،  به معنای “سرزمین زیبای تو” می باشد. این اقامتگاه دارای دو ساختمان تماماً چوبی است که چشم انداز رو به کوه و جنگل آن هر کسی را مجذوب خود می کند. ساختمان اول و قدیمی اقامتگاه دارای سه واحد مستقل با امکانات مجزاست. طبقه بالای ساختمان اول یک واحد ۹۰ متری چوبی گلی است که دارای یک تراس بسیار بزرگ چوبی رو به جنگل است. مطمئنا وقتی برای اولین بار بر روی این تراس و رو به جنگل بایستید تا چندین ساعت کلمه ای نمیتوانید حرف بزنید.
واحدهای پایین همین ساختمان هم دو واحد ۶۰ متری در کنار هم است که ترکیبی از چوب و شیشه دارد و چشم اندازی مسخ کننده همراه با بوی چوب و گل شما را از خود بیخود خواهد کرد.
در این اقامتگاه غذاهای محلی بسیار خوشمزه سرو می شود که این غذاها خود یک جاذبه منحصربفرد به حساب می آید.
میزبان اقامتگاه به خوبی توانسته گردشگری پایدار را در این محل اجرا کند؛ زیرا از مردمان روستا به درستی و در جای درست استفاده کرده است تا همه جامعه محلی درگیر مبحث گردشگری شوند.
اقامتگاه تیکیش زیبا یک ساختمان جدید ساز دیگر دارد که این اقامتگاه هم از سه واحد مستقل با امکانات مجزا و طرح و نمای تماماً چوب با چشم اندازی منحصربفرد چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.
تمامی واحدهای اقامتگاه مجهز به سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی و حمام است. رختخواب ها بسیار تمیز و مرتب. نظافت اقامتگاه در همه روزها عالی و درجه یک و همچنین برخورد میزبان که خود یک جاذبه به حساب می آید. میزبان اقامتگاه گشت هایی در جنگل ها و ییلاق های اطراف اقامتگاه ترتیب داده است که وقت مهمان را در موقع حضور در اقامتگاه با برنامه های طبیعت گردی و آشنایی با فرهنگ منطقه پر می کند.
اقامتگاه بوم گردی تیکیش زیبا از نظر ما سرویس دهی و امکانات بسیار عالی دارد و اگر بخواهیم بر اساس امتیاز دهی به این اقامتگاه نگاهی بیندازیم.
 • سرویس دهی آن ۵ امتیاز از ۵
 • موقعیت جغرافیایی ۵ از ۵
 • طبیعت و امکانات تفریحی ۵ از ۵
 • پاکیزگی و بهداشت عمومی اقامتگاه ۵ از ۵
 • برخورد میزبان ۵ از ۵
 • ارزش آن به نسبت قیمت ۵ از ۵ است.
رنج قیمتی اقامت در اقامتگاه بوم گردی تیکیش زیبا برای هر شب و بر اساس خانواده های حداکثر ۴ نفره ۳۰۰ تومان به بالا است که این قیمت بر اساس موقعیت جغرافیایی و نوع سرویس دهی اقامتگاه بسیار منطقی و معقول به نظر می آید.
برای مشاهده عکس های بیشتر و رزرو اقامتگاه تیکیش زیبا اینجا کلیک کنید

 
پیر طاهر در گذشته بنا بوده و سواد و تحصیلات دانشگاهی ندارد اما به اندازه ای عاشق مرآل ها و چلاو است که توانسته هر گردشگری را به این منطقه علاقه مند کند. خانواده او در گذشته شکارچی بوده اند، اما خودش شکارچی نبوده تا اینکه حدود ۱۰ الی ۱۵ سال پیش، در حین بنایی اتفاقی برایش رخ می دهد و او چند ماهی را بیکار می ماند. این مدت فرصتی می شود که او بیشتر به طبیعت برود و به نوعی شیفتگی او برای حفاظت از محیط زیست و مرآل ها هم از همان زمان شکل می گیرد. پیرطاهر الان به عنوان یک تورلیدر محلی شناخته می شود و اغراق نیست اگر بگویم که بهترین نقش را در حفاظت از محیط زیست این منطقه دارد. او به قدری خوب و موثر در مورد جنگل صحبت می کند که همه را به نوعی جذب زیبایی های جنگل کرده است. در حال حاضر هم که توانسته جدای از افراد محلی، داوطلبان دیگری مانند من را به این کار علاقه مند کند. داوطلبان زیادی گاه و بیگاه به این منطقه می روند و تلاش می کنند تا گوشه ای از کار را همراه با بومیان محلی برعهده بگیرند.»
خانه سنتی عموپیرطاهر در روستای چلاو آمل قرار دارد و استراحتگاهی برای همه کسانی است که به حیات وحش و حفاظت از آنها علاقه دارد.
اگر بگوییم این اقامتگاه یک اکولوژ واقعی است بیراه نگفته ایم زیرا تمامی ارکان راه اندازی یک اکولوژ در آن دیده شده است. از دلیل راه اندازی آن که حفاظت از محیط زیست و آشنایی گردشگران با اهمیت ویژه گونه های جانوری منطقه گرفته تا بکارگیری جامعه محلی در موضوع گردشگری و توسعه پایدار.
اغلب کسانی که در این اکولوژ اقامت می کنند کسانی هستند که به قصد دیدن زیبایی های منطقه چلاو به این منطقه سفر می کنند؛ آنها به دنبال ویلایی لوکس برای خوشگذرانی یا استراحت چند روزه نیستند بلکه بدنبال ماجراجویی در جنگل های هیرکانی هستند.
اقامتگاه سنتی عموپیرطاهر ا از نظر ما سرویس دهی و امکانات بسیار عالی دارد و اگر بخواهیم بر اساس امتیاز دهی به این اقامتگاه نگاهی بیندازیم.
 • سرویس دهی آن ۴ امتیاز از ۵
 • موقعیت جغرافیایی ۵ از ۵
 • طبیعت و امکانات تفریحی ۵ از ۵
 • پاکیزگی و بهداشت عمومی اقامتگاه ۴ از ۵
 • برخورد میزبان ۵ از ۵
 • ارزش آن به نسبت قیمت ۵ از ۵ است.
برای مشاهده عکس های بیشتر و رزرو اقامتگاه سنتی عموپیرطاهر اینجا کلیک کنید

 
اقامتگاه دنیز با ۱۰ کلبه چوبی زیبا در حوالی سوادکوه قرار دارد که تجربه ای دلچسب از اقامت در خانه هایی با رنگ و بوی چوب را به شما هدیه می دهد. این اقامتگاه در میان یک باغ مرکبات و در نزدیکی بابلکنار ساخته شده است. درست است که در معماری و حال و هوای این اقامتگاه بوی زندگی روستایی نمی آید اما سازنده تمام تلاشش را کرده است که محیطی لوکس و زیبا با رنگ و بوی چوب به کاربران عرضه کند.
کلبه چوبی های دنیز به دو سبک ساخته شده است. یک سبک کلبه های کوچک تک کابین بدون اتاق خواب که حدود فضای مفید آن ۴۲ متر است و برای خانواده های حداکثر ۴ نفره گزینه ی خوبی به حساب می آید. و دیگری کلبه های دوبلکس که حداکثر فضای مفید آن ۸۰ متر است و برای خانواده های حداکثر ۸ نفره بسیار گزینه عالی به حساب می آید. در معماری این کلبه ها از چوب و سنگ بهره گرفته شده است. حمام و سرویس بهداشتی؛ تختخواب؛ مبلمان؛ وسایل بازی مانند پینگ پنگ و فوتبالدستی و … برای تفریح مهمانان در نظر گرفته شده است.
کلبه ها از نظر فضای پرایوت ضعف های بسیار زیادی دارند و برای کسانی که بدنبال فضاهای دنج و خلوت هستند مناسب نمی باشد؛ اما برای کسانی که به کیفیت اقامت بیشتر اهمیت می دهند کلبه چوبی های دنیز بسیار گزینه خوبی است.
یکی دیگر از ضعف های مجموعه دنیز نداشتن سرویس غذایی است که کار را برای مهمانان کمی سخت می کند. اگر شما جزو آن دسته از گردشگران هستید که در سفر دست به سیاه و سفید نمی زنید و ترجیح می دهید در مکانی اقامت داشته باشید که سرویس غذا داشته باشد این گزینه برای شما مناسب نمی باشد.
کلبه چوبی های دنیز از نظر ما سرویس دهی و امکانات بسیار عالی دارد و اگر بخواهیم بر اساس امتیاز دهی به این اقامتگاه نگاهی بیندازیم.
 • سرویس دهی آن ۵ امتیاز از ۵
 • موقعیت جغرافیایی ۵ از ۵
 • طبیعت و امکانات تفریحی ۵ از ۵
 • پاکیزگی و بهداشت عمومی اقامتگاه ۵ از ۵
 • برخورد میزبان ۵ از ۵
 • ارزش آن به نسبت قیمت ۴ از ۵ است.
نرخ اقامت در کلبه چوبی های دنیز برای خانواده های حداکثر چهار نفره حدود ۳۵۰هزارتومان و خانواده های بالای ۵ نفر حدود ۶۰۰ هزار تومان است که به نسبت منطقه جغرافیایی و امکانات اقامتگاه و همچنین نداشتن سرویس دهی غذایی کمی بالا بنظر می رسد اما غیر منطقی نیست. کما اینکه در حوالی همین کلبه های چوبی اقامتگاه های دیگری وجود دارد که با سرویس دهی ضعیف تر از این اقامتگاه قیمتی بالاتر از این نیز دارند.
برای مشاهده عکس های بیشتر و رزرو کلبه چوبی های دنیز اینجا کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *